Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

 

 
HOME ZAHRADA 05

ZAHRADA 2004
2 . - 5. 7. 2004
Náměšť na Hané u Olomouce
15. ročník

Fotogalerie M. Truhláře 1

Fotogalerie M. Truhláře 2

Fotogalerie M. Truhláře 3

Výsledky

Osm otázek pro Krtečky

(Zpověď pěti vítězů ZAHRADY 2004)

1. Kdo a za jakých okolností vám o zisku Krtečka řekl? (Případně - jaká byla vaše první reakce?)

Lístek: První byla Juppova již klasická věta někde v muzikantském bufetu: "Bejt váma, tak tady zůstanu do zejtřka". My jsme se stejně nikam odjet nechystali.

Martina Trchová: Někteří přátelé písničkáři už nás strašili těsně po soutěži, že nám tam padají hlasy, ale nijak jsme po tom nepátraly. Dozvěděly jsme se o něm až z Juppových úst. V tu chvíli jsme stály dole v amfiteátru a dopíjely pivko. Takže prvně jsme hledaly, kdo nám jej podrží. Měly jsme radost.

Hrdza: Michal Jupp Konečný mi zazvonil na mobil, keď som sedel v amfiteátri a pospevoval si spolu s Nezmarmi “Ráno bylo stejný”. Krteček nám priniesol veľkú radosť.

Bůhví: Jupp. Seděli jsme u piva a tedy pozvedli číše…

Celtic cross: V neděli večer po sečtení hlasů nám volal Jupp, že nemáme odjíždět. Naše reakce byly v tu chvíli asi dost rozporuplné, neboť se nám nechtělo věřit, že by kapela, hrající keltskou muziku a k tomu ještě jen asi půl roku, mohla získat tak vysoké ocenění. Mysleli jsme si, že to bude nějaká cena za objev festivalu nebo něco podobného.

 

 

 

2. Budete i po této Zahradě ještě dále soutěžit?

Lístek: I když jsme už pár soutěží vyhráli, nemění to nic na tom, že hudební soutěže rádi nemáme a soutěžení v muzice považujeme za nesmysl. Některé hezké festivaly, na kterých si chceme zahrát, jsou prostě soutěžní, takže to řešíme tak, že se snažíme na tu soutěž nemyslet a nekazit si zážitek z festivalu nějakým soutěžním stresem. Přihlásit se do soutěže je prostě cesta, jak se dostat na festival, na který tě nepozvali jako hosta. Počítáme s tím, že tuhle cestu budeme muset i nadále občas využívat.

Martina Trchová: Ne. Krtečkem jsme příjemně zakončily soutěžní období. Letos jsme získaly i obě Porty, myslím, že toho bylo až dost. Ceny jsou jen pomocné můstky na muzikantské cestě. Ve své podstatě je daleko lehčí vyhrávat, než si pak udržet svoji kvalitu a nezmizet z podvědomí publika.

Hrdza: Na jednej strane nám už mnohé kapely na Slovensku vyčítajú, že im berieme miesta v súťažiach, na druhej strane je to jediná možnosť, ako sa kapela môže prezentovať

v neznámych končinách. Preto je dosť možné, že sa ešte pustíme do súťaží, kde sme zatiaľ neboli.

Bůhví: Nebudeme.

Celtic cross: Určitě budeme ještě soutěžit, už jen z toho důvodu, že se tato muzika lidem líbí a mají z ní radost. A určitě je to na festivalech jisté zpestření. Myslím si, že irský folk není až tak moc odlišný a vzdálený od toho našeho. Mnoho irských (i skotských) balad a melodií je slyšet i v dnešních repertoárech různých skupin. Viz. třeba Žalmanův Tymián nebo třeba taková klasika jako je Zuzana.

3. Co očekáváte, že Vám Krteček přinese?

Lístek: I když se Krteček tváří jako drsný chlapík, nechceme ho strhat přehnanými úkoly. Přinesl nám účast na Zahradě 2005, na letošním Horáckém džbánku nebo na Setkání na Konopišti a pomohl jménu kapely, aby se drželo ve všeobecném povědomí. S ostatním mu asi budeme muset pomoct sami.

Martina Trchová: Teď zprvu snad zájem F&C a trošku té publicity, která je potřeba. Hmatatelně je pro nás letos nejdůležitější cena zvukaře Honzy Friedla (60 hodin natáčení zdarma), kterou jsme za vítězství na Zahradě dostaly. Chystáme se na desku a ta musí dopadnout podle našich představ.

Hrdza: Ja som presvedčený, že pre nás väčšiu hodnotu než Krteček malo to, že sme sa zúčastnili Konkursu Zahrady - vypočulo si nás množstvo poslucháčov i organizátorov rôznych podujatí a vzápätí sme dostali pozvania na mnoho festivalov v ČR, čo nám zase prinieslo a prináša nových fanúšikov.

Bůhví: Budete o nás trochu více psát a bude se vědět: Bůhví, ti tenkrát získali Krtečka, můžeme je zařadit do programu festivalu.

Celtic cross: Nic moc si neslibujeme, jen asi to, že se o nás někde bude psát a že třeba o nás bude větší zájem. Různí pořadatelé si nás třeba budou zvát už jen proto, že jsme něco dokázali a že kapela, která získala Krtečka asi hraje dobrou muziku.

4. Pokud byste měli možnost udělit Krtečka někomu ze svých kolegů v soutěži, kdo by to byl?

Lístek: Nedokázali bychom vybrat jednu "nejlepší" kapelu. V soutěži bylo několik kapel, které máme hodně rádi, ale není možné porovnávat, která z nich je lepší.

Martina Trchová: Téměř každý z písničkářů by si toho svého Krtka zasloužil, protože hlavně dohromady jsme zajímavá parta na poslech. Letos bych cenu přála Disneybandům. Jejich muzika je nesmírně zajímavá, lehce dravá a zároveň chytrá. Bylo z nich cítit, že si Krtka moc přejí.

Hrdza: Priznám sa, že sa mi nepodarilo počuť všetky kapely. Mne osobne sa veľmi páči Falešná karta, ale tiež Celtic Cross a Bůhví.

Bůhví: Martina Trchová a Karolína Skalníková.

Celtic cross: Bohužel jsme v sobotu nesledovali soutěž a v neděli jsme ještě pilně cvičili, takže jsme moc kapel neviděli, ale Lístek je určitě moc dobrá kapela, takže by u nás asi měli taky nějaký ten hlas, pak by to určitě z pochopitelných důvodů byla kapela Shivers. A jen tak na okraj, kdyby soutěžila kapela Morgána, asi by měla u nás velké šance.


5. V čem a jak velký je (pokud tedy je) rozdíl mezi Krtečky posledních let (např. Ginevra, Mošny, Tempo di vlak, Žofka Kabelková, Jeroným Lešner, Koňaboj atd.) a kapelami a písničkáři z nejužší špičky, jakou jsou Nezmaři, Žalman a spol atd.?

Lístek: Jak už kdosi kdysi odpověděl, hlavní rozdíl je asi 15 - 30 let. Během takových 15 let se jasně ukáže, jestli má kapela silné písničky, které lidi chtějí slyšet a navíc i nějaké fluidum, charisma či punc nezaměnitelnosti.

Martina Trchová: Rozdíl je hlavně v tom, že mladí výherci nesmírně přemýšlí o své muzice, hodně na sobě pracují a snaží se hledat nové cesty. Každá další píseň musí být lepší, protože když tomu tak nebude, tak se na ně brzy zase zapomene. Kapely z oné “špičky” mohou dlouho profitovat ze starých hitovek (nechť je jim přáno, je to zasloužené), ale po pravdě se většině těch festivalových tahounů vyhýbám. Když mi někdo už pátý rok hraje téměř stejný playlist, tak mě to nebaví.

Hrdza: Myslím, že aj dnes sa dá dopracovať k úspechu. Ak má kapela dobré nápady, chce to ešte vytrvať a vydržať.

Bůhví: Ten rozdíl bude nejspíš věkový, ale jak je velký…?!?

Celtic cross: Nijak velký rozdíl nevidíme, všechny uvedené kapely jsou jak po hudební, tak po textové stránce na velmi vysoké úrovni a těm ”špičkám” se v pohodě vyrovnají. Samozřejmě jestli se někdy objeví druhý Jarek Nohavica, tak to bude asi zázrak.


6. Nejbližší kapelní "pokrtečkovské" plány...

Lístek: Udělat si čas na pořádný kapelní "soustředění". To se nám nepovedlo už víc než rok. Vnutit se někomu na chalupu na venkově a v klidu dělat celý víkend na nových písničkách.

Martina Trchová: Deska, deska a ještě jednou deska… Myslím, že práce bude nad hlavu.

Hrdza: V zime by sme chceli točiť druhé CD a klip. Potom len hrať a hrať.

Bůhví: Tvořit, zkoušet, koncertovat – hojně.

Celtic cross: Hrát, hrát a ještě jednou hrát. Naše muzika nás moc baví a nejkrásnější je, když baví lidi. V příštím roce bychom chtěli vydat CD a chtěli bychom naši muziku obohatit o banjo.

7. Budete někde (plakáty, obal desky atd.) uvádět, že jste držitelé Krtečka?

Lístek: Ne.   

Martina Trchová: Nepřemýšlela jsem o tom. Asi ne. Stále ještě většina lidí, kteří přijdou na náš koncert, o Krtkovi nikdy neslyšela.

Hrdza: Na obal desky asi nie, ale určite to bude všade, kde budeme prezentovať, čo všetko sme dosiahli. Je to fakt veľké ocenenie.

Bůhví: Nevím.

Celtic cross: Na plakátech a obalech to možná asi nebude tak časté, ale na koncertech se určitě

pochlubíme, je to moc velká pocta na to, abychom to tajili. A taky ať může severní Morava být hrdá na to, že má dalšího zástupce v krtečkovských řadách.


8. Odhadem - kolik z lidí pro Vás hlasujících jste znali osobně?

Lístek: Odhadem 21 osobně a 34 od vidění.

Martina Trchová: Zpětně jsme se dobraly asi 10 lidiček. Mile nás potěšilo, že právě na Konopišti jsme téměř nikoho neznaly narozdíl od Zahrady, kde se naši přátelé spíš objevují.

Hrdza: Päť určite, pretože osobne poznám všetkých členov Hrdze a za nich som hodil lístky ja v prospech Hrdze. To preto, lebo nikto z nich to nebol ochotný to spraviť - všetci sa hanbili.

Bůhví: Na prstech bych to asi spočítal…

Celtic cross: Bohužel nevíme o nikom, kdo by pro nás hlasoval, sami jsme ani nepostřehli, že nám někdo dával hlasy. Bylo to obrovské překvapení a všem mockrát děkujeme.

 

Vašek Müller

Foto Miloš Truhlář

Zahrada 2004
1.-5.7.2004
Náměšť na Hané u Olomouce
scény Amfiteátr, Kaplička, Radnice, Zámek, Kostel, Interiér Kapličky
Předzahrada: Olomouc – Horní náměstí, Šternberk - klášter, Drahanovice – Černá věž

 

POŘÁDÁ ČASOPIS FOLK & COUNTRY
a o.s. Zebra
Patron: Náměšť na Hané
Hlavní reklamní partner F&C: Velkopopovický Kozel

  TOPlist 

ZAHRADA 2002 ZAHRADA 2003 ZAHRADA 2004 Zpět na festivaly

ZAHRADA 2000

ZAHRADA 2001

ZAHRADA 2005

Konkurs Zahrady

 

HOME

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.