Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

Jedou na Zahradu  
HOME Zpět na seznam

Jarret

Prazáklad kapely byl založen na silvestrovském večírku v roce 1991, kde se Michal Kadlec seznámil se sestrami Gábinou a Petrou Novotných a pojal s nimi vážný úmysl – scházet se k příležitostnému muzicírování, případně se proslavit. Všichni jsou frekventanty liberecké Nové hudební školy Pavla Havlíka. V roce 1992 se připojuje další student této školy – kytarista Marek Štulír a kapela se pojmenovává Jarret, což je podle slovníku lehký nesený tanec a mělo by se to vyslovovat "žaré". To ovšem nevědí a řídí se heslem: slyš jak piš. (O hudební generaci později Kadlecovi žáci založí kapelu s názvem Dejá entendu a taky to nikdo nevyslovuje správně, takže se prokazuje, že každý prochází stádiem stejných chyb. Jen pointa je jiná – dejá entendu se přejmenují, Jarret donutí celý folkový národ vyslovovat to slovo po svém.) V roce 1993 Petr Havlík přihlásí kapelu k prvním soutěžím, kapela přijímá baskytaristu Bohouše Vašáka, který si ovšem vzápětí vyměnil nástroj s Markem Štulírem. Vašák se stane kromě zpěváka i nejdůležitějším autorem Jarretu. Téhož roku se v kapele objevuje i Hanka Skřivánková, nejprve jako flétnistka, takže je prakticky současná sestava skoro kompletní. (Sestry Novotné naopak postupně v letech 1991 (Petra) a 1995 (Gábina) odcházejí, takže už nezažijí první triumf kapely – Krtečka na Zahradě v roce 1996. (Téhož roku kapele vychází první písnička na sampleru Memoriál Gody 95). V roce 1997 následuje první CD Hic Non Sunt Leones. O rok později u kapely nastupují jako stálí hosté Jan Noha na bicí a Jan Provazník – foukací harmonika (na tu vystřídal před tím hostujícího Ivana Jechu). V roce 1999 se novým členem kapely stává Michal (přezdívkou Vlastík, protože jeden Michal už v kapele je) Třešňák, který vystřídal Hanku u kláves, takže ta už jen zpívá, hraje na flétnu a zkouší saxofon. Jan Noha se pomalu ale jistě stává ze stálého hosta členem, takže současná sestava je kompletní. Kapela se podílí na vánoční desce (O tom, co se možná stalo… 2000) a velikonoční desce (Čtení ze železnobrodské pašijové hry 2001), spojující divadelní tvar s písničkami v podání Jarretu.

Na druhé řadové album si kapela musí počkat až do roku 2002 a jmenuje se Unikat (sloveso), ale slovní hříčkou z toho může vzniknout snadno podstatné jméno přidáním jediné čárky.

V roce 2003 kapelu opouští Bohouš Vašák, který je civilním povoláním právníkem a má pocit, že oboje stihnout nelze. Přesto pro kapelu dál píše. Dalším autorem, který pro Jarret občas něco vytvoří je Jakub Noha (starší Honzův brácha) a konečně i duchovní otec ponoukatel Pavel Havlík. Kapela se ovšem na dotváření písně podílí.

Osoby a obsazení:
Hanka Skřivánková (zpěv, flétna, sax)
Michal Kadlec (kytara, zpěv)
Jan Noha (bicí, zpěv, jediný p
rofesionální muzikant v kapele)
Marek Štulír (baskytara, mluvené slovo)
Michal "Vlasta" Třešňák (klávesy, zpěv, kytara)
Honzík Provazník (foukací harmonika, perkuse – host. Bratr Marka Štulíra v současné době
probadl latinskoamerickým rytmům, takže hostuje jen sporadicky, vyžívá se v jiném
projektu.)
web: http://www.hradek.cz/jarret

JmB

zpět na seznam 

HOME

Zahrada

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.