Hlavní stránka Folková růže BLOG www.jupp.cz Kniha "S kytarou na zádech"

FOLKOVÁ RŮŽE 2016 - NOVINKY
 

Jindřichův Hradec - nádvoří zámku, kaple sv. Máří Magdaleny, zámecký Rondel, Muzeum fotografie a jiné.

Zpět na F. růže Program Rady a pokyny   Jindřichův Hradec

  

Kapely a písničkáři

BEZEFŠEHO
Je tomu již 15 let, kdy se zrodilo hudební těleso se jménem BEZEFŠEHO. Energií překypující kapela, která se na hudební scéně pohybuje od roku 1998. Repertoár kapely překračuje hranici mnoha stylů. Basa a bicí značí lehce funkový základ, akustická kytara a vokály odkrývají folkové kořeny, dechová sekce zdobí a vytváří swingující postupy, tahací harmonika čili zednické piáno přináší kapele přízvuk šansonu či přímo šramlu. To vše dohromady jako dobře namazaný stroj vytváří jedinečný zvuk, který dokáže měnit barvy s každou skladbou a nedává tak sebemenší prostor pro znudění posluchače.
Energií hýřící a mnoha styly protkaný repertoár představí kapela, tentokrát v sestavě obohacené o bývalé členy a dechovou sekci, rozšířenou o trombon a baryton saxofon.

Stálí členové Bezefšeho jsou:
Radka Geigerová - zpěv, flétny
Hanka Jansová - zpěv, flétny, držky (čili akoredeon)
Anežka Tonová - alt-saxofon, příčná flétna
Honza Noha - bicí, zpěv
Petr Beleš - kytara, zpěv
Michal Miklánek - baskytara, zpěv a kapelník
Dechová sekce se může rozrůst o tyto muzikanty:
Lukáš Schmidt - trombón
George Žák nebo Honza Jirman - tenor saxofon
Pavla Krylová - baryton saxofon

JIŘÍ SMRŽ
Jiří Smrž je český folkový písničkář a básník. Začínal ve skupině Zvoníci již na počátku 70. let 20. století, pak hrával v duu s Jiřím Kovářem. Narozen: 3. května 1954.
Cesta skladatele a textaře Jiřího Smrže na poli folkové hudby začala ve skupinách Sem tam a Minnesengři, na jejichž repertoáru se vždy významně podílel jako autor. Je rovněž spoluautorem folkového oratoria Královna severních záseků a mnoha dalších písní.
V roce 2005 pak vydává své druhé CD "Poslední láska". Album zaujme už na pohled: jeho přílohou je vypracovaný booklet s fotografiemi V. Boučka. Texty písní je tak možno vnímat i samostatně (J.Smrž píše rovněž poezii; v edici Soudobé české poezie vyšla v roce 2003 jeho sbírka "Eurydika v uhelném dole"). Autor na albu pokračuje v silné životní výpovědi podtržené nápaditým hudebním zpracováním.
Na Růži vystoupí Jiří Smrž s Dobrovodem (Jiří Smrž - kytara a zpěv, Jiří Kovář - el. kytara,  Ben Lovett - housle).

NAČAS
11X NA ZAHRADĚ, 2 X KRTEK (1998-Krteček, 2007-Krtek)
Kapela Načas vznikla na konci roku 1997 na koleji Volha v Praze na Jižním městě jako kapela studentů přírodních věd. Absolvovala několik málo koncertů, načež se rozhodla přihlásit do předkol veškerých dostupných soutěží. Hned napoprvé si odvezla z Ústí dvě Porty (interpretační a autorskou za píseň Housenka) a soutěžní rok zakončila ziskem Krtečka na Zahradě. Od té doby si zahrála na mnoha velkých i malých festivalech (Zahrada, Trampská Porta, Porta, Svojšický slunovrat, Mohelnický dostavník), odehrála přes osm stovek koncertů a vydala tři CD: Housenka, Tanečnice a Tmavana. V roce 2003 se kapela rozdělila na dvě půlky – rockový Kmotr a folkový Načas 3. Náhoda tomu chtěla, že se po necelých dvou letech členové obou kapel setkali na podnikovém večírku. Zahráli si a zjistili, že ani lidské ani hudební pouto nebylo přetrženo a rozhodli se původní kapelu Načas obnovit, a to v téměř stejném složení jako na začátku. Od té doby hrají zase pospolu. Současná sestava:
Michal Pravec-zpěv, Honza Komín-kytara, zpěv, Viktor Levitus-el. kytara, zpěv, Jakub Horecký-foukací harmonika, zpěv, Honza Kylar-basová kytara, Vladimír Joska-cajón.

 PETR LINHART
Petr Linhart je český písničkář a frontman kapely Majerovy brzdové tabulky. V letech 1979–1981 hrál a skládal v kapele Listy. Poté působil jako kytarista ve slavné skupině Járy Ježka Čp.8.
Narozen 3. února 1962 (54 let), Kladno
Alba: Autobus do Podbořan, Rozhledna, Sudéta v nahrávacích společnostech Indies Records, Indies MG, Galén, spol. s r.o.
Je písničkář, poutník, milovník krajin a jejich příběhů. Svůj žánr i nazval landscape folk, líbí se mu ale i slovní spojení sudetská country.
Vystupuje sólově, nebo v duu s kytaristou Josefem Štěpánkem a také s kapelou 29 Saiten (Josef Štěpánek, Marek Štifter, Jan Lstibůrek, David Landštof).
Je členem volného sdružení Osamělí písničkáři.
Hudbu a texty nepíše jen pro sebe - spolupracuje nebo spolupracoval s Michalem Horáčkem, Janem Spáleným, Petrem Mikšíčkem, Františkem Stralczynským.V roce 1987 spoluzakládal kapelu Majerovy brzdové tabulky, pro kterou napsal písně na pět řadových alb.
V letech 1982 - 1985 byl kytaristou legendární karlovarské kapely Čp.8.

IVAN HLAS TRIO
Tady je máte: Norbi, Ivan a Olin. Folková růže, pátek večer.

ISARA
Isara je hudební skupina, pohybující se na pomezí folku, rocku a world music. Její historie sahá do roku 2005 a během uplynulých let se vyvíjelo její nástrojové a personální obsazení i hudební styl – od vlastní folk-rockové tvorby, přes vlivy renesanční a lidovou hudbu od Slovenska a Moravy až po Irsko. V současné době tvoří jádro repertoáru řada skotských, irských a anglických lidových písní a balad, kterým se Isara věnuje s úctou a respektem k původním textům i tradičním aranžím. Přesto se ale „rock“ a „folk“ ze žánrového mixu neztrácí. Kapela si zakládá na maximálním využití tradičních akustických nástrojů (akordeon, flétny, mandolína, akustická kytara) a vícehlasých vokálech, to vše ale na rockovém základu baskytary a bicích. Výsledek tak neurazí tradicionalistu, folkaře ani rockera. Díky tomu můžete Isaru potkat na celé řadě festivalů tradičních (Beltine, Skotské hry, Samhain, Keltování) i folkových (Prázdniny v Telči, Zahrada, Folková růže). Často vystupuje i na klubových scénách po celé republice.
Isara pravidelně pořádá vlastní klubovou scénu Na Scestí, kam si zve kapely a písničkáře bez ohledu na žánrové zaměření. Na této scéně dostávají příležitost i začínající kapely a muzikanti z regionu. Klubová sezóna je každoročně završena červnovým open-air festivalem Isarafest, který je pořádán ve spolupráci s Centrem 83 – sdružením pro podporu lidí s mentálním a kombinovaným postižením.
V průběhu let prošla Isara řadou personálních změn. Ta poslední a zcela zásadní byla na začátku roku 2016, kdy odešla zpěvačka a akordeonistka Markéta Rýdlová, která byla v Isaře od samého počátku. Za pochodu jsme byli nuceni hledat nejen novou zpěvačku, ale i nový zvuk bez akordeonu, na kterém naše aranže závisely. Během krátkého času se nám podařilo doplnit sestavu, sehrát se a přearanžovat celý repertoár … a to bez jediného zrušeného koncertu.
Současnou sestavu Isary tvoří:
Kristýna Tejnická – zpěv, Filip Šelemberk – irské píšťaly, kytara, zpěv, David „Šelíz“ Šelemberk – kytara, bouzouki, zpěv, Filip Machač – el. kytara, bouzouki, Mirek „Rychard“ Novák – baskytara, zpěv, Honza Pavlíček – bicí. Příležitostní hosté: Láďa Pavlíček – akordeon, Jan Banis – irská flétna
V roce 2010 vzniklo první oficiální Demo CD – ještě v původní sestavě s bubeníkem, autorem a kapelníkem Tomášem Rýdlem a s houslistkou Renatou Macháčkovou. Na tomto CD jste mohli nalézt 9 písní – od vlastní folkové tvorby, přes renesanční nápěvy a moravské lidové písně, až po irské lidovky. Šlo o kompletní průřez tehdejším žánrovým mixem. Trvalo další 3 roky, než Isara vydala první studiové album s názvem „Na scestí“. Název má symbolizovat místo setkávání lidí, nápadů i hudebních stylů. Celkem 12 písní je už žánrově více ukotveno v „keltské“ tradici. Výjimku tvoří poslední píseň „Zbytek zeleného mýdla“, která je z vlastní autorské tvorby a jde o jakési ohlédnutí za folk-rockovými začátky kapely. Na CD se objevili i dva dnes již bývalí členové Isary – Honza Hušek (housle, el. kytara, mandolína) a Robin Franc (banjo) a dále dva hosté, kteří s Isarou spolupracují opakovaně: Dan Vališ – jeden z nejlepších hráčů na irské loketní dudy tady u nás a Jan Banis – vynikající hráč na irskou příčnou flétnu ač sám je původem z Holandska.

HONZA ŽAMBOCH
Páteční noc na Folkové růži:
„Každý les zní jinak, v každém je jiné světlo, v každém je dle ročního období jiná přírodní magie, žijí různí obyvatelé a tohle všechno dohromady hraje a zní věčnou lesní písní,“ říká Honza Žamboch nad svou další „lesní“ deskou Guitar & Forest. Představí – nejen ji – v páteční noci v kapli sv. Máří Magdaleny. Zúčastněte se té magie. O žamboší komplet nepřijdete, je na řadě v sobotu.

 

Co si z Růže přivezete.

Doplňte si na Folkové růži svou diskotéku a knihovnu o poslední kousky zúčastněných:  Devítka, Epy de Mye, Sova - Slamák, Spolektiv, Isara, Petr Linhart, Martina Trchová Trio a Juppova kniha S kytarou na zádech. A samozřejmě i mnohé jiné. 

                                                                            

 

 

Novinky a informace

Pokud nevíte, kde se Folková růže nachází a bloudili byste, tady máte zásadní informaci: GPS:49°8'29.987"N,15°0'0.987"E. A pokud nejste odžípísovaní, vězte, že od nádraží půjdete pořád rovně až k morovému sloupu a tam se dáte šikmo doprava.  

Večery opět moderuje Petr Sedláček. Druhé nádvoří tradičně obstará Mirek Ošanec.

Na konci března byl v síti Ticketstream.cz zahájen prodej vstupenek na Folkovou růži, tedy permanentek a vstupenek na jednotlivé dny. Lístky si můžete objednat i přes internet. Tadytudy: http://www.ticketstream.cz/booker/folkovaruze/ Dětské a invalidní vstupenky ale koupíte až na místě.

Určitě jste nepochybovali, že i letos bude na Folkové růži výstava u zámeckého Rondelu. Tentokrát bude vystavovat domorodec. Jindřichohradecký fotograf Josef Böhm, který je už dlouho  ozdobou festivalu.

Nad Řípem se blýská... aneb ostravské duo Milan Sova - Kuba Slamák mají své album. Hudebně ve studiu vypomohli Honza Žamboch, Ivo Cicvárek, Kuba Šimáně, Martin Pospíšil, Katarína Kuchárová a Jura Nedavaška. Patnáct songů z nichž některé jste už asi zaslechli, jiné si oblíbíte pro jejich humor a svéráznou poetiku. Mě osobně zaujaly třeba písně Marie, Vánoce se blíží, Říkej mi lásko, Třetinové blues nebo ostravsky hit Erazim Hauer. CD se mělo křtít na Růži už loni, ale Slamák dal před výkonem v Jindřichově Hradci přednost pobytu na Jipce v Ostrave. Takže druhý pokus na Folkové růži 16. července.

 

Tábořit se bude - stejně jako v minulých letech - na zahradě Gymnázia. Servis pro návštěvníky včetně oblíbeného občerstvení bude tamtéž.  

Děti a trpaslíci do 140 cm výšky budou mít vstupenku na celý festival za 1 Kč. Sněhurka však platí cenu plnou.  

Psi, kočky, hadi a mluvící i nemluvící papoušci nebudou na festival vpuštěni. Přístup nemají ani blechy, ale přiznáváme, že se to bude špatně kontrolovat.

 Kouřit musíte jinde než v areálu zámku nebo Muzea fotografie. Nekuřáci nemusí kouřit ani jinde.  

 

Kdyby náhodou hodně pršelo, máme zajištěn sál Střelnice. Kdyby pršelo málo, vybalte pláštěnky. Když nebude pršet vůbec, tak proto, že jsme to tak dobře zařídili.   

15. poledník. Přesně 15° na východ od Greenwiche. Zkuste si na něj stoupnout v 11:00 letního středoevropského času a slunce budete mít přímo na jihu. A to i když bude zamračeno. Něco si přitom přejte. Třeba abyste se na Růži každý rok vrátili. Je povzbuzující, že Britové jsou nuly, kdežto my jsme patnáctky. 

Pří troše pozornosti a štěstí uvidíte  Bílou paní. Modré, žluté nebo jinak barevné paní se v Jindřichově Hradci nevyskytují.

Tip na výlet z Růže: socha Járy da Cimrmana na zastávce úzkokolejky Kaproun.

Folková růže má upravené logo. Ujišťujeme vás, že se vám líbí.

 Nenechte si ten zážitek ujít: třiadvacátý ročník tohoto festivalu bude letos naposled.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Časopis FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako měsíčník v letech 1991 - 2011.
Webový portál časopisu  FOLK & COUNTRY/FOLK vycházel jako deník v letech 1995 - 2014.
Nyní funguje již jen jako archiv článků. 

Časopis FOLK:  Michal Jupp Konečný - šéfredaktor (jupp@folkcountry.cz),  Veronika Kirschnerová (editor), Pavel Major Vorel (manažer), Hana Konečná (produkce). Grafici: Martin Janda, Lucie Koubová. Spolupracovali: Jiří Moravský Brabec,Tomáš Hrubý, Milan Tesař, Jan Hučín, Petr Sedláček, Milan Plch, Miloš Keller, + Vladimír Vlasák, Václav Müller, Vlaďka Provazníková, Kamila Střeštíková a další. 

Foto: Miloš Truhlář, Bllemby, Veronika Kirschnerová, Michal Jupp Konečný, Katka Esserová, Antonín Volf, Václav Müller  a další.